Podzimní jógový balíček
Dle ajurvédy je potřeba o tělo pečovat v souladu s určitým ročním obdobím. V létě potřebujeme jinou péči než na podzim. Podzim je velmi důležité období, protože to jak ho prožijeme, ovlivní to, jak se budeme cítit v zimě a následně i na jaře. Právě v tomto podzimním období bychom se měli pomalu obracet sami do sebe, tělo jemně očistit od všeho nepotřebného a pomalu se začít zklidňovat. Tak jako v přírodě odchází nyní vše nepotřebné a energie se pomalu stahuje dovnitř a dolů.
Jenže i mě je naprosto jasné, že zrovna na podzim máme spoustu práce. Nejdříve jsou to nové rozvrhy pro děti, nové kroužky a pak postupně přichází i projekty v práci, nebo nejrůznější školení a schůzky, na kterých chtějí všichni ještě před koncem roku stihnout vše, na co nebyl v průběhu roku čas. Tento podzimní balíček je ale na čas nenáročný 🙂 Nemusíme překopávat svůj život od základů, nemusíme se stěhovat do jeskyně a meditovat až do zimy. Stačí pouze zařadit pár jednoduchých aktivit a můžete mít plno energie i na podzim bez ohledu na zkracující se dny a chladné počasí.
Ajurvédská dóša Váta, která ovlivňuje právě podzim je vzdušná dóša, která se skládá z elementů éter a vzduch. Pokud je jí hodně, může se stát, že jsem roztěkaní, rozlétaní až dost nervózní. Nemáme stání nikde, vše začneme, ale nic nedokončíme – jsme prostě jako vítr 🙂 Když je ale Váta v harmonii, představuje pro nás hnací motor, podporuje nás a pomáhá nám jít do akce a zvyšuje naši kreativitu.
A jak tedy udržet Vátu v harmonii?
Po rozlétaném létu nám pomůže nastavit si denní rutinu. Můžeme začít třeba tím, že budeme chodit spát pravidelně ve stejný čas a také ve stejný čas vstávat. Můžeme si dát pozor i na to, kdy jíme a jíst vždy alespoň přibližně ve stejnou dobu. Tělo rutinu miluje, když bude vědět, že jíte pravidelně třeba kolem jedné hodiny, samo se dokáže připravit a pak budete i jídlo lépe trávit. Strava by měla být spíš teplá – hodí se zeleninové polévky, vařená zelenina, můžeme začít používat i zahřívací koření. Dle ajurvédy není vhodná syrová strava nebo dlouhé očistné půsty. Právě dlouhými půsty nebo syrovou stravou bychom mohli v našem těle zvyšovat elementy Váty a to by způsobilo ještě větší roztěkanost, nestabilitu až nervozitu.
Do naší rutiny můžeme přidat i pravidelný pohyb. Nemusíme hned začít běhat maraton 🙂 Taková procházka podzimní přírodou dokáže udělat s naší myslí zázraky. Zkuste vnímat vše, co kolem vidíte, bez sluchátek v uších 🙂
Očistu těla, která probíhá na podzim zcela přirozeně, můžeme podpořit třeba ranním čištěním jazyka, kartáčováním na sucho nebo i proplachem nosu. Pokud máte hodně suchou kůži a opravdu se cítíte na podzim hodně nervózní, zkuste zařadit olejovou masáž. Pomalými, dlouhými pohyby vmasírujte do kůže teplý olej. Může to být třeba sezamový, nebo klidně jiný, který máte rádi. Přidat můžete i kapku esenciálního oleje.
Naše tělo může skvěle podpořit i jóga.
Podzimní jóga
Jóga nám pomůže se uzemnit, protáhnout a podpořit náš lymfatický systém, zklidnit roztěkanou mysl a odbourat rychleji následky stresu, které blokují naši přirozenou schopnost očisty během spánku.
Zde najdeš 55 minutovou lekci, která začíná krátkou dechovou relaxací a obsahuje asany, které podpoří náš lymfatický systém, trávicí systém, uvolní a protáhne celé tělo a zklidní naši mysl. Lekce je zakončena krátkou vizualizací, která podpoří jemnou očistu těla. Celkově je to lekce uzemňující, která harmonizuje rozlítanou podzimní Vátu.
Doporučuji si najít nějaké místečko, kde Tě nikdo nebude rušit. Nezapomeň při cvičení dýchat.
Právě na podzim je pravidelnost to, co nám pomáhá se harmonizovat. Některé dny mohou být hektické a proto klidně můžeš zkrátit dobu cvičení třeba na 20 minut.
Pro tento případ můžeš použít podzimní minijógovku, která má jen 20 minut. Protože vždy je lepší cvičit málo, než vůbec.
I 20 minut podpoří Tvé tělo a pomůže Ti se zklidnit před spánkem, nebo příjemně aktivovat a připravit se na náročný den.
Dechové techniky pro podzimní dny
Někdy ale prostě nemáme ani těch 20 minut, moc dobře to znám.
A právě v těchto dnech je celkové zklidnění nejdůležitější, protože nabitý program, přejíždění z místa na místo a péče o všechny okolo, může zvyšovat podzimní Vátu. Pro tyto dny jsem připravila 10ti minutové video s dechovými technikami pro podzimní období.
Právě dech podpoří očistu celého tělo, posílí naše plíce a připraví je tak na náročné období plné respiračních onemocnění. Zklidní celkově naši mysl a tělo je schopné odbourat rychleji následky stresu a strávit jak potravu, tak ale i emoce, zážitky a příhody, které se nám během dne staly.
Techniky jsem vybrala tak, aby byl vhodné právě pro podzimní období a harmonizaci Váty.
Relaxace a odpočinek
Zde najdeš jen relaxaci, která je součástí delší lekce jógy. Můžeš si tak třeba nakombinovat dechová cvičení s relaxací, nebo přidat relaxaci za minijógovku.
Odpočinek je pro tělo velmi důležitý. Často jsme pod tlakem vše stihnout, být všude čas. Stres vyplavuje hormony, které blokují ostatní procesy v těle. Špatně pak spíme, nebo špatně trávíme, jsme unavení a podráždění. Krátká relaxace nám pomůže se uklidnit a navýšit energii v těle.
Na relaxaci si připrav místečko, kde Tě nikdo nebude rušit. Přikryj se dekou a zakryj si oční víčka, to relaxaci ještě více podpoří. Relaxaci si můžeš poslechnout jak vleže na podložce, tak v příjemném sedu. Můžeš sedět i na židli, v takovém případě pouze dbej, aby nohy byly pevně na zemi a páteř byla srovnána kolmo k zemi.
Podzimní aromaterapie
Aromaterapie je skvělý doplněk pro péči o tělo. A proto do tohoto podzimního balíčku přidávám i tipy na esenciální oleje, které můžeme využít na podzim.